FİZİK TEDAVİDE ELEKTROTERAPİ NEDİR?

Ağrıyı ve Kas Güçsüzlüğünü Kaldırmak İçin

Elektroterapi uygulamasının amacı, ağrıyı ve kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak, vücut işlevlerini iyileştirmektir. .

 

 

Tıbbın en önemli ve diğer alanlarıyla en ilişkili branşı olan fizik tedavi ve rehabilitasyon, vücudun tümü ile ilgilenmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bel-boyun ağrısı, eklem ağrısı, inme, felç, omurilik hasarı, Parkinson ve MS rehabilitasyonu, romotolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, sporcu sağlığı gibi alanlar ile doğrudan ilişkili bir branştır. Yani tıbbın diğer branşları ile işbirliği içerisinde çalışır, tıbbın diğer branşlarını destekler ve tamamlar.

 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastalığın durumuna ve hastanın fiziksel kapasitesine göre farklı tedavi seçeneklerine sahiptir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastaların ağrılarının kesilmesi, işlevini kaybetmeye yüz tutmuş organlara işlevinin kazandırılması ve cerrahi operasyonun ardından hastanın hızlı bir şekilde iyileştirilmesi için tedavi yöntemleri belirler. Elektroterapi yöntemi de fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında oldukça önemli bir iyileştirme yöntemi olarak kullanılmaktadır. fizyobul.com, evde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında elektroterapi yöntemini kullanarak hastaların hızlıca sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

 

 

Fizik Tedavide Elektroterapi Ne İçin Kullanılır?

 

Kesinlikle uzman bir hekim ya da fizyoterapist tarafından uygulanması gereken eletroterapi uygulaması, hiç çalışmayan kaslar, çalışan fakat tam olarak faaliyet gösteremeyen kaslar ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrılar için kullanılır. Elektroterapi uygulamasının amacı, ağrıyı ve kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak, vücut işlevlerini iyileştirmektir. Bunun için farklı ve değişik frekanslarda elektrik akımları kullanılır. Yüksek yoğunluktan düşük yoğunluğa doğru hareket etme eğiliminde olan iyonların elektriksel potansiyel farkı, yine iyonların hareket etmesini sağlayacak bir elektrik enerjisini doğurur. Biyolojik kaslar ve sinirlerin iletken özelliği düşünülecek olursa ortaya çıkan elektrik enerjisi, elektroterapi tedavisi ile uygulanan bölgeye canlılık verir. Ancak pek çok değişken parametrenin varlığı düşünülürse doğru sonucu almak için elektroterapi yöntemi, uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. fizyobul.com, elektroterapi uzmanları ile eski sağlığınıza kavuşmanızı sağlamaktadır.

 

 

Ele​ktroterapi cihazları ile basit elektrik akımları ve komplike işlevsel simülasyon (benzetim) uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Elektroterapi cihazları ile ağrıyı kesen tens akımları ve kası simule edici uygulamalar yapılır. Ultrason ve lazerin tedavi edici biçimde kullanılması tedavi başarısını artırır. Önceden ESVL olarak adlandırılan son yıllarda ESVT denilen sistem ile böbrek taşı, topuk dikeni, tenisçi dirseği, kas ve tendon iltihaplarında kullanılabilmektedir. Elektroterapiye eklenen girdap banyoları, ses dalgası ve manyetik alan kullanılarak yapılan tedaviler de fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında kullanılabilmektedir.

#

Henüz Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir