Bedenin tamamına veya belirli bölgelere uygulanan ovma, dairesel hareketler ve sert vuruşlar kullanılarak yapılan bir masaj türüdür.

Belirlenmiş olan beş masaj tekniğinin tüm vücuda bir düzen içerisinde sırayla uygulanması ile yapılmakta olan geleneksel bir masajdır.

Bedene baskı uygulayarak rahatlatmayı hedef alan klasik masajda ödem ve kas spazmlarının dağıtılması sağlanır. Profesyonel kişilerin uygulayacağı bu tedavi yöntemi ile fiziksel olarak büyük bir rahatlama yaşanır.

Çin kültüründen doğarak 3000 yıldan fazla bir süredir uygulanmakta olan klasik masaj tekniği tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır.

Farklı yöntemlerin bir arada uygulandığı klasik masaj da kullanılan her teknik farklı bir amaç taşımaktadır.

Klasik masajda uygulanan teknikler yarımı ile metabolizmanın düzenlenmesi, kas dokularının gevşemesi, ağrıların giderilmesi, kas liflerinin çözülmesi gibi sonuçlar elde edilmektedir. Aynı zamanda kılcal damarların açılarak kan dolaşımının da düzenlenmesini sağlayan bu masaj faydalı etkileri sebebi ile oldukça rağbet görmektedir.

Klasik masaj İsveç spası olarak da adlandırılmaktadır. Tüm bedene bölgesel olarak uygulanan farklı teknikler kullanılır. Bu sayede dolaşım hızı artırılarak doku ve hücrelerde yenilenme sağlanır.

Kas gerilmelerinin azalması, stresin azalarak konsantrasyonun güçlenmesi klasik masajın diğer faydalarındandır bu sayede kişiler zinde kalarak günlük hayatlarına daha enerjik bir şekilde devam edebilmektedirler.

Klasik masaj yaptırılırken masaj terapistinin tecrübesi, bulunulan ortam, kullanılan masaj yağının özellikleri terapinin etkilerini artıran etkenler arasındadır.Klasik masaj yaptırılırken kullanılan masaj yağı kişinin talebine göre seçilebilir. Ancak yağ tercih etmeyen kişilere masaj yapılırken tüm teknikler uygulanamaz.

  • Klasik masaj uygulamasına ilk olarak sıvazlama tekniği ile başlanmaktadır ve sıvazlama tekniği kullanılarak masaj sonlandırılmaktadır.
  • Sıvazlama uygulamasında avuç içi, parmaklar ve el beli kullanılır. Bacak ve kollarda tek el kullanılırken sırt bölgesinde çift el kullanılarak uygulanan bu yöntemde basınç kalbe doğru uygulanmaktadır. Derinlemesine baskı uygulanan sıvazlama tekniğine derin sıvazlama adı verilir.
  • Yoğurma tekniği direkt kaslar hedef alınarak uygulanan bir tekniktir. Kasların esnetilmesi veya sıkılaştırılması amacı ile yapılır.
  • Klasik masaj uygulanırken kullanılan diğer teknikler ise friksiyon, darbeleme ve titreşim yöntemleridir. Bu yöntemler ileri düzey teknikler arasındadır.
#

Henüz Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir