Tarihteki En Başarılı Engelliler
Engelli olmak, hayata tutunmak yada başarı hikayesi yazmak için hiç bir zaman bir engel olmamıştır. Günlük hayatın yorucu temposunda bir engelli olarak yaşamsal faaliyetlerinizi devam ettirmek yorucu ve meşakatli bir hal alabilir fakat bu durum ne hayata küsmenize ne de ideallerinizden vazgeçmenize bir engel teşkil eder.

Engellerini bir engel olarak görmek yerine yaşamı olduğu gibi kabul eden insanlar, hayatının her evresini mutlu olarak ve başarı öyküleri yazarak geçirebilirler.
Dünyada başarılarıyla ismini duyurmuş engelliler bu sözlerimizin kanıtı niteliğindedir.,
1. Timurlenk
1336-1405 yılları arasında yaşamış olan Timurlenk, Türk Moğol soyundan gelmesine rağmen tüm Asya’yı istila edecek kadar başarılı olmuş bir hükümdardır. Tarihe meşhur Ankara Savaşı olarak geçen savaşta Yıldırım Beyazıt’ı esir alarak Osmanlı İmparatorluğu sarsmıştır.

Timurlenk’in adındaki “lenk” eki, aksak anlamına gelmektedir. Savaşlar sırasında ayağından ve elinden aldığı yaralar ile çolak ve topal kalmasına rağmen ülkeler fethederek dünyada silinmez bir iz bırakmıştır.
2. Abraham Lincoln(A.B.D. nin 16. Cumhurbaşkanı)
1809 ve 1865 yılları arasında yaşamış olan Abraham Lincoln’ın elleri ve parmakları birbirine göre orantısızdı, ayakları uzun ve inceydi, gözleri miyoptu ve yüz şeklinde Marfan Sendromu bulunduğunu gösteren işaretler vardı.

Lincoln, siyasi hayatına yenilgilerle başlamasına rağmen, azimle çalışması sonucu A.B.D’nin unutulmaz başkanları arasında yer almış ve ülkesinde köleliği kaldıran başkan olarak tarihe geçmiştir. Aynı zamanda bilgelik dolu vecizeleri ile günümüze kadar unutulmamıştır. En meşhur sözlerinden birisi şudur: “Çile çekmemiş insanların çok az meziyete sahip olduklarını tecrübe ettim.
3. Roosevelt (A.B.D’nin 32. Başkanı)
Franklin Delano Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri’nin 32. başkanı olup en uzun süreyle görevde kalmış olan başkanıdır. ABD halkı tarafından kısaca isminin baş harfleri olan FDR şeklinde anılır.

1921 yılında Franklin Roosevelt o dönemde çok büyük salgın halinde olan çocuk felcine yakalandı. Hastalığı yenmesine karşılık bacaklarına gelen felç yüzünden yaşamının geri kalan bölümünde bir daha yürüyemedi. ABD tarihinde engelli olan tek başkandır. Tekerlekli sandalyesiz bir yerden bir yere gidemiyordu ama ayağa kalkması ve ayakta durup konuşma yapması mümkün oluyordu.
4. Stephen W. Hawking (Bilim Adamı)
1942 yılında doğan Hawking, ALS hastasıdır; tedavisi mümkün olmayan bu hastalık sayesinde evrenin sırlarını anlatan kitaplara ve bilimsel çalışmalara imza atmıştır.

Bu hastalıkta beyin sağlam kalmasına rağmen bütün vücut çöker. Başarı kültüründe “Beynin sağlam ise vücudunun neresi engelli olursa olsun, başarıyı yakalarsın” genel inancı, adeta Hawking’de anlam bulur. Doktorlar birkaç yıl ömür biçmesine rağmen elli yıla yakın zamandan beri yaşam mücadelesine bilimsel çalışmaları ile devam eder.
5. Louis Braille (Kâşif)
Louis Braille, görme engellileri için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat etti. Braille, 1’den 6’ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaları parmaklarla üstünden geçerek okunur.

3 yaşından beri göremeyen Louis Braille, Braille Alfabesi ile körlere ışık olmuş ve bütün engelli insanların umudu olmuştur.
6. Helen Keller (Yazar)
Bebeklik çağından itibaren kör-sağır ve dilsiz olması, onu pek çok meslektaşından ayıran önemli özelliğidir. Engellerine rağmen başardıkları, onu efsanevi bir kişilik haline getirmiştir. Beş lisan bilen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen, satranç oynayan Helen Keller, yazdığı makaleler ve bir dizi kitapla kendisini özürlülere yardımcı olmaya adamıştır.

İnsanlar arasında adaletsizliklere savaş açan Helen Keller, buna rağmen insanın üretebileceğini, “Eğitim Her Engeli Aşar” inancı ile kendisi gibi kör ve sağırların eğitimle kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğini ispatlamıştır. Hem yazmış, hem konuşmuş ve herkese umut aşılayan konuşmaları ile destek olmuştur. Bu konuşmalarını da işaret dili ile yapmıştır.

7. Beethoven (Müzisyen)
Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

Beethoven’in hayatı bize insan isterse işitme engelli olmasına rağmen besteler yapabileceğini ve bu alanda dünyaca tanınan eserler verebileceğini göstermektedir.

8. Thomas Alva Edison (Bilim Adamı)
Biz onu ampulü bulan adam olarak tanırız.İşitme engelli olması, onu umutsuzluğa sürüklemez ve bu onun yalnız kalarak yeni icatları için düşünmesine ve kendini geliştirmesine sebep olur.Böylece 2500’e yakın buluşa imza atar.

Başarısız deneylerden sonra deneyleri bırakmasını söyleyen dostlarına: “Ben başarısızlığa uğramadım, 2000 tane tecrübem oldu.”

9. Blunkent (İngiltere İçişleri Bakanı)
İngiltere’nin ilk görme engelli içişleri bakanı olan Blunkent, 1947 doğumludur ve kamu alanında dini özgürlüklerden yana olmuş ve bakanlığı sürece bu konuda mücadele etmiştir.

10. Aşık Veysel Şatıroğlu
Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, yedi yaşında çiçek hastalığından dolayı bir gözünü kaybetti.

Engelli olması hiç bir zaman onu türkülerinden ayıramadı.

#

Henüz Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir