İnsanda genetik düzensizlik sonucu, fazladan bir 21. koromozomun bulunması ve bu durumun getirdiği sorunlara Down Sendromu veya Mongolizm denir.

Sağlıklı bir insanın vücudundaki her hücrede 46 tane kromozom vardır. Oysa Down sendromlu bebeklerin hücrelerinde toplam 47 kromozom bulunur.

Bu kromozom fazlalığının sebebi tam olarak bilinmese de , 35 yaşından sonra doğum yapan kadınların çocuklarında görülme olasılığı yüksektir.

Down sendromlu çocuklarda emekleme, ayakta durma, sıralama ve yürüme gibi aşamalara daha uzun sürede ulaşılır; birçok beceriyi normal yaşıtlarından genellikle iki-üç yıl sonra kazanırlar.

Down sendromlu çocuklar genel olarak daha yavaş büyürler, daha yavaş öğrenirler, problem çözmede ve karar vermede diğer çocuklara nazaran daha çok zorlanırlar.
Zeka seviyeleri normalden düşüktür. Ancak iyi ve erken başlanan eğitimle zeka seviyelerinde önemli bir yükselme sağlanabilir. Bu noktada başlayacak müzik eğitimi gelişimlerini çok olumlu yönde etkileyecektir.  Özellikle de bir enstrüman çalmaya yönlendirilmeleri eğitimlerine büyük katkı sağlayacaktır.

Çünkü bu çocukların müziğe karşı duyarlılıkları fazladır. Ses ve hareket ritmi büyük oranda ilgilerini çeker. Davul ve zil çalmak, şarkı söylemek, dans etmek onları en fazla neşelendiren etkinliklerdir.

Birkaç öğrencimde de tespit ettiğim müziğin eğitim programlarında etkin bir şekilde kullanılması, dil gelişimlerini desteklemesi açısından büyük yararlar sağlamıştır.

Müzik çalışmaları down sendromlu çocukların sosyalleşmelerini ve zihinsel yeterliliklerini geliştirdiği gibi, el-göz eşgüdümünü de sağlar ve küçük kasların kontrol edilebilmesine yardımcı olur.

#

Henüz Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir