Altın madalyalı Paralimpik yüzücümüz Sümeyye Boyacı, Barbie’nin ‘rol modelleri’ serisine katıldı. 17 yaşındaki Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası 2’ncisi Sümeyye Boyacı’nın “Kollarım olmayabilir ama kimsenin görmediği kanatlarım var” sözleri herkese ilham verdi. Mattel Oyuncak da böyle düşündüğünü, sevgili Sümeyye’yi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü onuruna bu yılki Barbie bebeklerinde ‘kadın kahramanlardan’ biri olarak seçerek kanıtladı.

Sümeyye Boyacı’dan modellenen bebek, Barbie’nin spordaki kadın rol modellerinden biri. Geleceğe yön veren kadınları kutlayan bu yılki bebekler arasında; İngiltere tarihinin en hızlı atleti, 100 ve 200 metrede 5 kez Avrupa ve 1 kez Dünya Şampiyonu olan İngiliz Dina Asher-Smith, 2019 yılı Uzun Atlama Dünya Şampiyonu Alman Malaika Mihambo, Fransa Kadın Milli Futbol Takımı Kaptanı Amandine Henry, Eskrim’de 4 kez Dünya, 5 kez Avrupa Şampiyonu olan Ukraynalı Olga Kharlan, 2 kez Gençler Avrupa Sörf Şampiyonu olan Portekizli Teresa Bonvalot, 2018 ABD Açık Tenis Şampiyonu olan, Japonya Grand Slam’ı kazanan ilk kadın tenisçisi Naomi Osaka, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kadın Pist Bisikleti Şampiyonu Kristina Vogel gibi spor dünyasının önemli şampiyon sporcuları yer alıyor.

Sümeyye Boyacı, 5 Şubat 2003’te Eskişehir’de 2 kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde doğdu. İlkokul eğitimini özel bir okulda aldı ve ayaklarıyla yazı yazmayı öğrendi. 4.5 yaşında ayağıyla resim yapmaya başladı.

Alexander Pushkin’in ‘Altın Balık’ adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009’da sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi. 2014 yılında yaptığı ebru sanatıyla sergiye katıldı.

Gittiği akvaryumda gördüğü balıkların kolları olmadan yüzebilmesinden etkilenerek 2008’de yüzmeye başladı. 2013 yılında antrenör Mehmet Bayrak hocası oldu. Haziran 2016’da Berlin’de düzenlenen ve kariyerinin ilk uluslararası yarışı olan 30. Uluslararası Almanya Yüzme Şampiyonası’nda mücadele etti. 50 metre sırtüstü gençler B S5 kategorisinde altın madalyanın sahibi olan Boyacı, 100 metre kurbağalama S6, 50 metre serbest S5 ve 50 metre kelebek S5 kategorilerinde ise serilerde elendi.

Aynı yıl Mexico City’deki Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda dört farklı kategoride yarıştı. Ağustos 2018’de, Dublin’deki Para Yüzme Avrupa Şampiyonası’nda, 50 metre sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazandı. Son olarak Mayıs 2019’da Londra’da yapılan Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda Sümeyye Boyacı, 1’inci olan İspanyol rakibi Teresa Perales ile arasındaki 3 saliselik farkla ve 44:74’lük derecesiyle Dünya 2’ncisi oldu. Sümeyye’nin en büyük hedefi 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda şampiyon olmak.

#

Henüz Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir